Competition

Madeira Underwater

Competition

IV World Championship of Underwater Video

4 to 9 for October 2021

Interim Program
b
04 October 2021
Monday
  • 10:00 – 12:30 – Accreditation
  • 13:00 – Arrival and check-in at the hotel
  • 13:30 – Lunch
  • 16:30 – Parade of the National Teams
  • 17:00 – Opening Ceremony – Vila Porto Santo
  • 18:00 – Technical Meeting – Centro de Congressos Porto Santo
  • 20:00 – Dinner
b
05 October 2021
Tuesday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – Official Training Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – Official Training Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
06 October 2021
Wednesday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – 1st Official Competition Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – 2st Official Competition Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
07 October 2021
Thursday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – 3st Official Competition Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – 4st Official Competition Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
08 October 2021
Friday
  • 08:00 - Breakfast
  • 09:00 – Activities (Environmental Action)
  • 10:00 – Jury deliberation
  • 20:30 – Dinner
b
09 October 2021
Saturday
  • 08:00 – Breakfast
  • 10:00 am – Official Awards Ceremony – Porto Santo Congress Center
  • 13:00 – Lunch
  • 20:00 – Gala Dinner and Closing
b
10 October 2021
Sunday
  • 08:00 – Breakfast
  • 09:00 – Transfer to Porto Santo airport
i

Regulation

Dive Locations

Competition

XVIII World Championship of Underwater Photography

4 to 9 for October 2021

Interim Program
b
04 October 2021
Monday
  • 10:00 – 12:30 – Accreditation
  • 13:00 – Arrival and check-in at the hotel
  • 13:30 – Lunch
  • 16:30 – Parade of the National Teams
  • 17:00 – Opening Ceremony – Vila Porto Santo
  • 18:00 – Technical Meeting – Centro de Congressos Porto Santo
  • 20:00 – Dinner
b
05 October 2021
Tuesday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – Official Training Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – Official Training Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
06 October 2021
Wednesday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – 1st Official Competition Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – 2st Official Competition Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
07 October 2021
Thursday
  • 07:00 – Breakfast
  • 08:00 – Departure to Porto Santo Marina
  • 09:00 – Departure of the boats to the competition areas
  • 09:30 – 1st Dive – 3st Official Competition Day
  • 13:00 – Lunch – Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 14:30 – Departure to Porto Santo Marina
  • 15:30 – 2st Dive – 4st Official Competition Day
  • 18:30 – Return to Hotel Vilabaleira Porto Santo
  • 20:00 – Return of memory cards to participants
  • 20:30 – Dinner
b
08 October 2021
Friday
  • 08:00 - Breakfast
  • 09:00 – Activities (Environmental Action)
  • 10:00 – Jury deliberation
  • 20:30 – Dinner
b
09 October 2021
Saturday
  • 08:00 – Breakfast
  • 10:00 am – Official Awards Ceremony – Porto Santo Congress Center
  • 13:00 – Lunch
  • 20:00 – Gala Dinner and Closing
b
10 October 2021
Sunday
  • 08:00 – Breakfast
  • 09:00 – Transfer to Porto Santo airport

Participating teams

Underwater Photography World Championship

Madeira Underwaters

Portugal

Rui Bernardo

Photographer

Sónia Bernardo

Model/Assistant

Luís Campos

Photographer

Sofia Pereira

Model/Assistant

Filomena Sá Pinto

captain

Denmark

Lisa Svensen

Photographer

Tom Dalgaard Petersen

Model/Assistant

Ole Rasmussen

Photographer

Jan Carstensen

Model/Assistant

Soren Petersen

Captain

Spain

Rafael Fernández Esteban

Photographer

Montserrat Vega Moreno

Model/Assistant

Jesús Yeray Delgado Dorta

Photographer

Abigail Martín Hernández

Model/Assistant

José António Garcia Carcí

Captain

Belgium

Filip Staes

Photographer

Merel Bocken

Model/Assistant

Danny Van Belle

Photographer

Thierry Martin

Model/Assistant

Thomas Van Puymbroeck

Captain

Germany

Schultes Peter

Photographer

Schultes Helma

Model/Assistant

Borsch Peter

Photographer

Jobgen Angelika

Model/Assistant

Sablowski Margit

captain

Sweden

Niklas Nilsson

Photographer

Catarina Jostéus

Model/Assistant

Fredrik Biomqvist

Photographer

Andreas Kron

Model/Assistant

Captain

Serbia

Ivana Orlovic Kranjc

Photographer

Dragana Ocoveji

Model/Assistant

Janez Kranjc

Photographer

Sasa Ocoveji

Model/Assistant

Captain

Norway

Bjorn Nygaard

Photographer

Gry Hege Henriksen

Model/Assistant

Rune Edvin Haldorsen

Photographer

Anne Riison Selsjord

Model/Assistant

Captain

Switzerland

Liechti Fritz

Photographer

Martin Hurni

Model/Assistant

Markus Inglin

Photographer

Elias Nussbaum

Model/Assistant

Liechti Fritz

Captain

Finland

Juhani Väihkönen

Photographer

Model/Assistant

Teemu Lakka

Photographer

Model/Assistant

Captain

Hungary

Lorinc Ferenc Lorincz

Photographer

Takar Yvette

Model/Assistant

Croatia

Damir Zurub

Photographer

Katarina Mihaljinec

Model/Assistant

Marino Brzac

Photographer

Sandra Sertic

Model/Assistant

Captain

Slovenia

Hinko Solinc

Photographer

Mojca Simnic Solinc

Model/Assistant

Tomaz Volaj

Photographer

Greek Verc

Model/Assistant

Captain

Italy

Francesco Sesso

Photographer

Alessandra Pagliaro

Model/Assistant

Guglielmo Cicerchia

Photographer

Iwona Molsa

Model/Assistant

Michele Davino

Captain

Kuwait

Husain Alqallaf

Photographer

Rashed Almarshod

Model/Assistant

Faisal Alsarraf

Photographer

Abdullah Alhenayan

Model/Assistant

Fatemah Almefreh

Captain

Turkey

Hakan Basar

Photographer

Ersin Tohumat

Model/Assistant

Eser Pasa

Photographer

Tolga Pat

Model/Assistant

Asım Dumlu

Captain

France

Sebastien Ameeuw

Photographer

Delphine Fraysse

Model/Assistant

Véronique Würmli-Baudot

Photographer

Valérie Ferretti

Model/Assistant

Patrick Ragot

Captain

The Netherlands

Henny Blokvoort

Photographer

Tanja de Vries

Model/Assistant

Marco Heesbeen

Photographer

Marco Reijnen

Model/Assistant

Captain

Poland

Photographer

Model/Assistant

Photographer

Model/Assistant

Captain

Colombia

Photographer

Model/Assistant

Photographer

Model/Assistant

Captain

Argentina

Oscar Rulli

Photographer

Gonzalo Javier Rivadera

Model/Assistant

Romina Daniela Giorno

Photographer

Juan Rodrigo Medina

Model/Assistant

Captain

Participating teams

Underwater Video World Championship

Madeira Underwaters

Portugal

Gonçalo Gomes

Videographer

Ana Gomes

Model/Assistant

Gui Costa

Videographer

Paulo Correia

Model/Assistant

Manuela Passos

captain

Germany

Kieslich Katja

Videographer

Pastor Frank

Model/Assistant

Boettcher Joerg

Videographer

Riegel Riko

Model/Assistant

Hundshammer Reiner

Captain

Italy

Enrico Rabboni

Videographer

Roberto Grandoni

Model/Assistant

Belgium

Gery Beeckmans

Videographer

karen michiels

Model/Assistant

Thomas Van Puymbroeck

Captain

The Netherlands

Johannes Heldens

Videographer

Robert Smink

Model/Assistant

Spain

Jorge Candan Illan

Videographer

Pilar Barros

Model/Assistant

Héctor Ripolles Gasco

Videographer

Lledó Bernat Ferrer

Model/Assistant

José António Garcia Carcí

Captain

Kuwait

Mohammed Alsaleh

Videographer

Ali Alsahel

Model/Assistant

Abdullah Almushawah

Videographer

Zaid Alnaser

Model/Assistant

France

Laurent Maignot

Videographer

François Locqueneux

Model/Assistant

Lionel Pawlowski

Videographer

Philippe Ozga

Model/Assistant